Newport University Newport University
NIU Online CampusNewport Adaylar???renci ??leriD?nem Bilgileri
NIU HAKKINDA   |   AKADEMİK PROGRAMLAR   |   KAYIT BİLGİLENDİRME   |   ETKİNLİKLER   |   ALBÜM   |   SORULAR   |   İLETİŞİM
 
Anasayfa Sık Sorulan Sorular :


- Kayıt için gereken evraklar nelerdir?
a) Diploma ve transkriptin noter tasdikli İngilizce çevirileri,
b) Nüfus cüzdan fotokopisi,
c) İkametgah Belgesi,
d) 4 fotoğraf,
e) Çalışma hayatını gösteren resmi belgeler.
* Yukarıdaki belgelerin eksik olması durumunda kayıt yapılmaz.

- YÖK denkliği var mı?
HAYIR, YÖK DENKLİĞİ YOKTUR. Newport University ABD’nin California Eyaleti tarafından (approved) onaylı, eğitim izni verilmiş bir üniversitedir. Akredite bir üniversite değildir. YÖK'ün listesinde bulunmamaktadır. Newport Üniversitesi'ne YÖK denklik vermemektedir. NU tarafından verilen diploma Türkiye'de askerlik tecilinde, kamu kurum ve kuruluşlarında işe girme, terfi etme, oda (TMMOB, EMO, MMO vb odalarda) ve derneklere üye olma gibi konulara dayanak oluşturmaz ve bu gibi işlemlerde kullanılamaz. NU eğitim sisteminde eğitim görecek öğrenciler yukarıdaki koşulları kabul etmek koşuluyla kayıt olabilirler.

- Öğrenciniz olmamın askerlik tecilinde bir etkisi olur mu?
Öğrencimiz olmanızın askerlik tecilinde bir etkisi olmaz. Askerlik tecili için öğrencilerimiz genellikle Açık Öğretim Fakültesine kayıt yaptırmaktadırlar.

- Eğitimi ne şekilde veriyorsunuz? Eğitim dili Türkçe mi yoksa tüm dersler İngilizce mi veriliyor?
Eğitim dili İngilizce ve Türkçedir. Öğrencilerimizin İngilizce öğrenmelerine büyük önem veriyoruz. İşletme, Davranış Bilimleri, Bilgisayar Bilimleri ve Yüksek Lisans derslerinizi Türkçe olarak alıyorsunuz. Eğitim dilinin anadil de olmasını daha uygun görüyoruz. İngilizce'yi de öğrencilerimizin gelecekteki iş yaşamlarına çok önemli bir katkı sağlayacağına inandığımız için her öğrencimize öğretiyoruz. Öğrencilerimiz uzaktan eğitim sistemleri olan ; e-learning ve yönlendirilmiş bağımsız eğitim (YBE Sistemi) yöntemleri ile eğitim hizmetleri almaktadırlar. Öğrenci bu yöntemlerden birini ya da ikisini birlikte kullanabileceği gibi, kişiye göre esneklik gösteren, programlardan yararlanabilmektedir.

- Eğitimin toplam süresi nedir?
Eğitimin tamamlanma süresi öğrenciden öğrenciye değişiklik gösterir. Süre,transfer edilen kredilere,önceki deneyimlerden alınan kredilere,başvuru materyal değerlendirmesinden sonra öğrenciye verilen programların sayısına ve öğrencinin sarfettiği efora bağlıdır.

Öğrenim süreleri:
Lisansta 4 yıl ve Yüksek lisansta 2 yıl olarak belirlenmiştir.
Öğrencilerin 2 yıl içinde toefl sınavında belirlenen puan barajını aşmaları zorunludur.


- NU’dan mezun olduktan sonra yurt dışında master yapma olanağı var mı?
Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimizden bazıları yurt dışındaki üniversitelerde master ve doktora programlarına devam etmektedirler. Mezuniyet aşamasına yaklaşan her öğrenci yurtdışındaki üniversitelere başvuru yapabilir, öğrencilerin not ortalamalarına, kişisel yeterliliklerine ve sosyal çalışmalarına göre başvuruları kabul edilebilir ya da kabul edilmeyebilir

- Uzaktan eğitim ne şekilde alınıyor?
Öğrencilerimiz online campus / e-learning yöntemi ile ya da her dersten bir danışman rehberliğinde yönlendirilmiş bağımsız eğitim (YBE eğitim sistemi) yöntemleri ile eğitim almaktadırlar.

- Uzaktan eğitimde kitaplar ücrete dahil mi?
Uzaktan eğitim öğrencilerine gönderilen internet / online campus şifreleri, ders materyalleri ve kitaplar için ücret alınmamaktadır.

- Projeleri ne zaman teslim etmeliyim?
Projelerin en geç 14 hafta içinde teslim edilmesi gereklidir. Çalışmalara daha çok zaman ayırabilen öğrenciler projeleri daha erken hazırlayarak teslim edebilirler.

- Bir dersin eğitimi ne kadar sürüyor?
Online ortamda / internet üzerinden bir ders, okuma, araştırma ve ödevlerle birlikte minimum 50 saatlik bir çalışma gerektirmektedir.

- Devam zorunluluğu var mı?
Öğrenciler derslerini online ortamda aldıkları için derste geçirdikleri süre, yapmış oldukları eğitim aktiviteleri, sınavlar, ödevler, öğretmenle online görüşme sürelerinin hepsi LMS (Öğrenci Yönetim Yazılı Programı) tarafından kayıt altına alınır. Derslere online ortamda %70 katılma zorunluluğu vardır.

- Dersten geçemediğimiz takdirde ek bir ücret ödeniyor mu?
Her dersi en fazla 3 kez online ortamda veya YBE yöntemiyle ek ücret ödemeden alabilirsiniz.

- Kayıt iptal etme hakkımız var mı?
Evet, kayıt yaptırdıktan sonra 15 gün içerisinde eğitimden almaktan vazgeçebilirsiniz.

- Mezunlarınız nerelerde çalışıyor?
Mezunlarımız daha çok kendi işlerinde veya özel sektörde çalışmaktadırlar.

- Okul öğrencilerine iş bulma imkanı sunuyor mu?
Hayır, iş bulma garantisi veya böyle bir imkan sunamıyoruz.

- Diploma ne kadar sürede geliyor?
Derslerini tamamlayan öğrencilerin diploma ve transkriptleri ABD California'dan kendi adreslerine gönderilir. Bu işlem bir kaç ay sürebilir.

- Müfredatlar Türkiye’ den mi, yoksa Amerika’ dan mı geliyor?
Derslerin müfredatı ABD’deki merkezimiz tarafından size gönderilmektedir. Müfredatın içeriğine göre düzenlenen ders materyalleri İngilizce ya da Türkçe ders materyalleri halindedir. Dersler İnetrnet üzerinden de ulaştırılır.

- Aynı anda YÖK’e bağlı bir üniversitede okuma imkânımız var mı?
Öğrencilerimizin bir bölümü aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi programlarına da devam etmektedirler.

- Eğitim içeriği kitaplar hangi dilde ve orijinal yurtdışından gelen dökümanlar bulunmakta mıdır?
Derslerin müfredatı ABD’deki merkezimiz tarafından size gönderilmektedir. Müfredatın içeriğine göre düzenlenen ders materyalleri İngilizce ya da Türkçe ders materyalleri halindedir. Dersler İnetrnet üzerinden de ulaştırılır.


- Ben iki yıllık meslek yüksek okulu mezunuyum. Bu sene Açık Öğretim 3. sınıfa kayıt olacağım. Sizin üniversitenizde de uzaktan okuyup diploma alabilirmiyim?
Evet. Üniversitemizin en önemli hedef kitlelerinden biri de sizin gibi iki yıllık meslek yüksek okulu mezunu öğrencilerdir. NU'ya kayıt olmak için, meslek yüksek okulundan almış olduğunuz diploma ve transkriptinizi (ders notlarınızı) ve eğer açık öğretimde ders almışsanız ve bunlar transkriptinize işlenmişse, açık öğretimden de onaylı bir ders notu çizelgesi alırsanız tüm bunlar alacağınız ders/kredi sayısını ve bize ödeyeceğiniz ücretleri etkiler. Online olarak derslerinize internet üzerinden devam edebilir veya YBE eğitim sistemiyle uazktan eğitim alarak mezun olma imkanınız olur. Eğer çalışma hayatınız varsa ve bunun da belgelerini bize yollayabilirseniz, her yıl için beş kredi kazanabilirsiniz. Çünkü NU'da çalışma hayatı da eğitim olarak değerlendirilir. Çalışma hayatı sınırı 45 kredidir. İki üniversiteye kayıt olup çift diploma sahibi olabilirsiniz ve bu, gelecekte kariyerinize çok önemli katkılar sağlar.

- Dikey geçiş sistemi uygulanmakta mıdır? Bununla ilgili bilgi almak istiyorum.
Bitirmiş olduğunuz meslek yüksek okulu veya ön lisans diplomasının, üniversitemizde almak istediğiniz lisans bölümüne uygunluğu önemlidir. Örneğin, eğer Bilgisayar ön lisans diplomasına sahip iseniz Bilgisayar Lisans Tamamlama programına başlarsınız. Eğer başka bir alanda öğrenim görmek istiyorsanız o bölüm ile ilgili hazırlık dersleri almak zorundasınız. Hazırlık derslerinin sınavlarına İnternet üzerinden katılabilirsiniz ve bu sınavlarda başarı gösterir iseniz transkriptinize dersler işlenir. Sınavlarda başarısız olursanız hazırlık derslerini uzaktan eğitim / e-learning yöntemiyle alarak lisans tamamlamaya başlarsınız.

- Ben Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirdim. Yüksek Lisans yapmam için ne gerekli? Başvuru için ne lazım? İnternetten eğitim alabilir miyim? TOEFL İngilizcesi, İş İngilizcesi gibi eğitimler veriyor musunuz?
Açık Öğretim İşletme Lisans mezunları üniversitemizde Yüksek Lisans (MBA) programlarına kayıt olablirler. Bunun için kayıt kabul bölümündeki evrakları bize ulaştırmanız yeterlidir. Tüm derslerinizi İnetrnet ortamında (e-learning) alabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ön şartımız İngilizce hazırlık sınıfımızı tamamlamanız. Hazırlık sınıfını da tümüyle İnternet ortamında alacaksınız. 7 gün 24 saat erişebileceğiniz online hazırlık okulumuzda her saat başı Amerikalı öğretmenlerimizle canlı ortamda ders yapma imkanına da sahip olacaksınız. TOEFL hazırlık ve iş İngilizcesi derslerini alabileceksiniz. IBT TOEFL'dan 45 puan aldıktan sonra MBA derslerinize başlayacaksınız. ikinci yıl 45 puan alamasanız bile derslerinize başlayacak ama İngilizce hazırlık okuluna da devam edeceksiniz. MBA dersleriniz Türkçe olacaktır.

- Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim. 3.sınıfta sizin üniversitenize de kaydolsam, ikisini aynı anda yürütebilme şansım ne oranda olur? Hafta içi Marmaraya devam ederken hafta sonu sizin derslerinizi alabilme imkanım var mı?
Marmara'dan alacağınız transkript ile başvurursanız transkriptiniz Amerika'daki akademik kurulumuz tarafından incelenir ve NU'da seçmiş olduğunuz bölüm ile intibakı sağlanır. Almanız gereken dersler belirlenir ve online ortamda istediğiniz zaman, istediğiniz yerden derslere devam edebilirsiniz. Davranış Bilimleri ve İşletme bilimlerine devam etme imkanınız var.

- İzmir'de oturuyorum. Hazır giyim bölümünde ön lisans gördüm. Ama okumak istedigim bölüm psikoloji. Olabilir mi?
Hayır. Bitirmiş olduğunuz alan Psikoloji ile uyuşmuyor. Ancak Davranış Bilimlerinde lisans tamamlayıp yüksek lisansınızı Psikoloji alanında yapabilirsiniz.

- Ben Azerbaycan'da okuyorum.Şu an bilgisayar ikinci sınıf öğrencisiyim. Üniversitemde İngilizce hazırlık okudum. Üniversitenize geçiş yaparsam tekrar İngilizce hazırlık okumak zorunda mıyım?
Hayır. Okumak zorunda değilsiniz. Ancak size bir seviye sınavı vereceğiz. Sınavı geçerseniz hazırlık sınıfından muaf olursunuz.

- Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Ön Lisans mezunuyum. Davranış Bilimleri veya Eğitim Bilimleri Programlarınızdan birinde lisans tamamlama olanağı var mıdır?
Evet. Çocuk Gelişimi Ön Lisans programından mezun olanlar Davranış Bilimleri alanında lisans tamamlayabilirler. Ön lisanstan getirmiş olduğunuz bir çok dersten muaf sayılırsınız. Ön lisans transkriptinizi bize ulaştırırsanız kaç krediden muafiyet alacağınızı ve hangi dersleri almanız gerektiğini size bildiririz.

- Lise mezunuyum ve uzaktan eğitim (e-learning) sisteminizde İşletme Lisansı eğitimimi tamamlamak istiyorum. Lütfen sırasıyla ne yapacağımı söyler misiniz?
1. Lise diplomanız ve lisenizden alacağınız transkriptinizin (ders notları çizelgenizi) fotokopisini iletişim bölümündeki faksa yollayın veya kargo/posta ile bize ulaştırın,
2. Lise bitirme notunuz ve ders notlarınız Amerika'daki akademik kurulumuzda incelendikten sonra eğitim danışmanları tarafından telefonla aranacak ve sizinle kısa bir mülakat yapılacaktır. İki gün içinde eğitim danışmanınız tarafından sonuç size bildirilecektir.
3. Eğer kabul edilmişseniz bu size bir ön kabul formu zarfı ile bildirilecektir. Size gelen zarfın içinde Amerika'daki Newport Üniversitesine göndereceğiniz başvuru formu, sözleşme, yabancı dil belgesi formu ve sizden istenen belgeleri içeren bir yazı gelecektir. Bu formları doldurarak sizden istenen belgeleri tamamlayacak ve zarfın üstündeki adrese göndereceksiniz.
4. İngilizcenizin yeterli olduğunu belgeleyebilirseniz (TOEFL 45) hazırlık sınıfından muaf sayılır ve derslerinize başlarsınız.
5. İngilizceniz yeterli değilse internet üzerinden sınava girmeniz için bir kullanıcı adı ve şifre gönderilecek ve size 45 dakikalık bir sınav verilecek. Daha sonra sözlü bir sınava alınacaksınız. (Sözlü sınav kameralı bir ortamda yapılır) Bu sınavla İngilizce hazırlık seviyeniz belirlenir ve size gönderilecek ders materyalleri, internet okulundan alacağınız derslerin seviyeleri ve Amerikalı öğretmenlerimizle ders yapacağınız sınıfların seviyeleri ve hangi saatler bu dersleri alabileceğiniz belirlenir. (Online ortamda İnternet üzerinden hergün 6 farklı saat diliminde konulu ve 6 farklı saat diliminde de konuşma sınıflarına katılabileceksiniz. Böylelikle ders kaçırma diye bir sorununuz olmayacak: Örneğin İnternet üzerinden verilen İngilizce dersinin saat 18:00 de olanını kaçırdıysanız saat 21:00 de olanına katılabilirsiniz.)
6. Öğrencimiz bu safhada bir karar verir: Tam yıl sadece İngilizce hazırlık alabilir, ya da İngilizce hazırlık alırken İşletme derslerine de başlayabilir. Genellikle bir an önce mezun olmak isteyenler ikinci seçeneği tercih ederler. İyi bir İngilizce temel almak isteyenler
veya önünde uzun bir zaman olanlar birinci seçeneği tercih ederler.
7. Tam yıl sadece İngilizce hazırlık almak isteyenler; eğer başlangıç seviyesinden başlanmışsa toplam 14 kurluk ( her kur minimum 50 saat çalışma gerektirir) ya da seviye sınavından almış olduğu puana göre bir kura başlar ve hazırlık sınıfını bitirir. Hazırlıktan sonra bölüm derslerine başlar.
8. Hazırlık alırken bölüm derslerini de almak isterseniz (mezuniyete kadar 180 kredilik ders yapmanız veya 34 ders + 1 bitirme tezi tamamlamanız gerektiğini hatırlatalım)
on haftalık her dönemde en fazla 2 ders alabilirsiniz. Bu da birinci yıl (eğer yaz döneminde de ders alırsanız) 8 ders (40 kredi) tamamlamış olursunuz.
9. Derslerinizi internet /web tabanlı interaktif bir eğitim sistemi olan Newport Online Campus eğitim portalımızdan alacaksınız, aynı zamanda size derslerin kitap ve ders notları da gönderilecektir. Derslerinizde zorlandığınız yerde İnternet üzerinden soru sorabileceğiniz bir danışman atanacaktır. Danışman hocanızla sürekli iletişim içinde olacaksınız.


- İngilizce bilmek üniversitenizde şart mı? İnternet üzerinden Türkçe eğitiminiz yok mu?
Eğitim dili İngilizce ve Türkçedir. Öğrencilerimizin İngilizce öğrenmelerine büyük önem veriyoruz. İşletme, Davranış Bilimleri, Bilgisayar Bilimleri ve Yüksek Lisans derslerinizi Türkçe olarak alıyorsunuz. Eğitim dilinin anadilde olmasını daha uygun görüyoruz. İngilizce'yi de öğrencilerimizin gelecekteki iş yaşamlarına çok önemli bir katkı sağlayacağına inandığımız için her öğrencimize öğretiyoruz.

Sorularınız İçin
  İletişim sayfamızdaki formu kullanarak sorularınızı bize iletebilirsiniz.Siz, sayısız konuda iyisiniz ve iyi olmadığınızda ise, kötü değilsiniz. Sadece oyalanıyor ve tembellik ediyorsunuz. Ne yazık ki, geyikler kaplumbağalara çevikliği öğretemiyor. İyiliğiniz, üstün beninize duyduğunuz özlemde saklı ve bu özlem herbirinizde mevcut. Ancak bazılarınızda bu özlem, yamaçların gizemini ve ormanın ezgilerini taşıyarak, büyük bir güçle denize doğru akan bir sel gibidir. Ve diğerlerinde ise, dönemeçlerle ve kavislerle yolunu kaybeden, kıyıya ulaşmadan önce oyalanıp duran durgun bir ırmağa benzer. Yine de özlemi fazla olanın, az olana 'Neden bu kadar yavaşsın, neden duraklıyorsun?' demesine izin vermeyin. Çünkü gerçekten iyi olan, ne çıplak birine, `Neden elbisen yok?' diye sorar, ne de evsiz olana 'Evine ne oldu?' der." Halil CİBRAN, Ermiş Kitabından.
 
2013 © Newport University tasarım ve uygulama : CREALIVE